Kapat
Teknoloji 224 Görüntüleme 0

32 bit ve 64 bit Arasındaki Fark Nedir?

32-Bit İle 64-Bit Arasındaki Fark

Bilgisayar teknolojisi içerisinde sıkça duymanıza neden olacak kavramlardan birisi de ”bit” olduğu söylenebilir. İşletim sistemlerinde 32 bit ile 64 bit arasında çok kez karşılaştırmalar yapar. Birbirinden ayıran farkların neler olduğu da merak edilen konulardan birisidir. 32 yahut 64 bit denildiği zaman ilk akla gelenlerden birisi de bilgisayarın daha hızlı şekilde çalışması olur. Bunları daha çok hızlı şekilde çalışmaya bağladığımız bir gerçektir. 64 bit, 32 bitlere oranla daha hızlı çalışma kapasitesine sahiptir. Bir diğer özelliğinden birisi de yeni olmasıdır. Fakat düşük bütçeli sistem toplamak isteyenlerin ikisi arasında ki farkı mutlaka bilmeleri gerekir. O zaman 32 bit ile 64 bit arasında ki farklar nelerdir diye merak edenler için şu şekilde açıklamaya geçebiliriz.

32 Bit İşlemcilerin Özellikleri Nedir

Bilgisayar teknolojisinde 32 bitler, bilgisayarda ki hız seviyesinin daha da fazla artması adına tasarlanmış olduğu da net şekilde görülüyor. 32 bit işlemcilerin, farklı değerlere sahip olan GiB veriyi depolaması aslına bakılırsa ne kadar hızlı olduğunu kanıtlamaya neden oluyor. 8-bit ve 16-bit işlemcilerle bir münakese yapıldığı zaman ise 32 bit işlemcilerin daha da hızlı diyebileceğimiz bir performans ortaya sergilemiş olduğu görülüyordu. Fakat 32 bit işlemcilerden sonra artık 64 bit işlemcilerinde kullanılmaya başlanması ile birlikte hız faktöründe ki başarısında koltuğu devretmeye başlamış oldu.


64 Bit İşlemcilerin Özellikleri Nedir

64 bit işlemcilerin çok seri bir çalışma kapasitesi bulunur. Aynı zamanda da 1.8 x 1019 farklı değerde ki verinin de adreslenmesinin kolaylıkla yapılmasına zemin hazırlar. 64 bitlere ihtiyaç duyularak kullanılmasıyla birlikte hafıza blokların daha da kolay şekilde yerleşmiş olduğu fark edildi. 64 bitlerin 32 bitlere oranla daha fazla işlem gücü özelliği mevcut. 32 Bit İle 64 Bit arasında ki farklar arasında bir kıyaslama yapmaya kalktığımızda ise;

⦁ 32 bitler 4 GB kadar adresleyebilirken 64 bitler ise 16 EiB’a kadar alan adreslemesi yapabiliyor
⦁ 64 bitlerin Çoğu 32 bit yazılım uygulamaları çalıştırabilirken 32 bitler 64 bitlik programları çalıştıramaz
⦁ 32 bitler çoklu görevler ve stres testleri için önerilmezken 64 bitlere bakıldığı zaman ise ideal oldukları görülür.
⦁ 32-bit işletim sistemi gerektirirken diğeri gerektirmez.

İndirdin.com olarak en güncel Teknoloji Haberlerini sizlere sunmaya devam ediyoruz, güncel programlar ve işletim sistemleri için takipte kalınız.

Hiç Benzer Yazı Bulunamadı Malesef :(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll Up